Ludzie Witelonki
dr hab. n. med. Jerzy Błaszczuk
Dorobek Naukowy
Dorobek naukowy po habilitacji obejmuje 75 publikacji. W tej liczbie 42 prac stanowią artykuły opublikowane w całości w recenzowanych pismach, pozostałe 33 to doniesienia zjazdowe zarówno ze zjazdów międzynarodowych (10 prac) jak i krajowych (8 prac) oraz międzynarodowych spotkań naukowych organizowanych w Polsce (15 prac).
Po habilitacji pojawiają się też wśród moich publikacji nowe tematy ich przykładem są prace dotyczące chirurgii jelita grubego (9). W sytuacji kiedy rak jelita grubego stanowi drugi co do częstości występowania nowotwór w populacji polskiej duże znaczenie ma zwrócenie uwagi lekarzy na ten problem. Duży nacisk w tych publikacjach położyłem na wczesne rozpoznanie i diagnostykę przedoperacyjną zmian nowotworowych jelita grubego.
Wśród publikacji dotyczących leczenia schorzeń trzustki (5) należy podkreślić znaczenie prac prezentujących wykorzystanie nowych metod diagnostycznych o większej czułości diagnostycznej. Dzięki ich wykorzystaniu możliwa jest lepsza ocena przedoperacyjna zaawansowania zmian i kwalifikacja do zabiegu chorych ze schorzeniami tego narządu.
Szczególne zainteresowanie leczeniem i wczesną diagnostyką schorzeń nowotworowych przewodu pokarmowego znalazło swoje odbicie w fakcie, że duża liczba (20) moich prac dotyczy tej dziedziny wiedzy. Ukoronowaniem tego zainteresowania jest opracowany na zaproszenie organizatorów Międzynarodowego Intensywnego Kursu Onkologii wykład pt. „Podstawy chirurgii onkologicznej u dorosłych."
Moje zainteresowania naukowe wykraczają daleko poza wąsko rozumiana chirurgię przewodu pokarmowego. W dobie wąskiej specjalizacji na szczególne podkreślenie zasługuje umiejętność nawiązywania współpracy ze specjalistami z innych dziedzin medycyny. Pozwala ona na spojrzenie na problem medyczny z innego punktu i dostarcza często bodźca do rozwoju nowych idei. Tego typu spojrzenie owocuje również nowymi, ciekawymi dla wszystkich współpracujących, wynikami. Duża ilość (11) moich publikacji będących efektem współpracy ze specjalistami z innych dziedzin medycyny, potwierdza, że tego typu prace cieszą się zainteresowaniem środowiska medycznego.
Innym działem medycyny który interesuje mnie w sposób szczególny jest endoskopia i chirurgia małoinwazyjna. W licznych (10) publikacjach z zakresu chirurgii przewodu pokarmowego stanowiła ona podstawową metodę rozpoznawania oraz leczenia.
Duże znaczenie, przy opracowywaniu swoich publikacji (14), w ocenie wyników stosowanych metod leczenia przywiązuję do korzystania z odległej oceny jako najbardziej miarodajnej i w dużym stopniu wolnej od subiektywnych sądów badacza.
Korzystając, z opracowanych przez siebie w pracy habilitacyjnej, schematów badań kontrolnych pacjentów po zabiegach wytwórczych przełyku, oceniałem przydatność poszczególnych metod wytworzenia zastępczego przełyku, w zależności od wieku chorego oraz rodzaju użytego, w trakcie zabiegu, odcinka jelita. Na podstawie wykonanych badań ustaliłem, że konieczne jest częste wykonywanie endoskopowych badań kontrolnych u pacjentów z przełykiem wytworzonym z jelita grubego. Wynika to z zagrożenia tych pacjentów powstawaniem polipów i w następstwie tego rozwoju nowotworów w użytym do zastąpienia przełyku odcinku jelita.
W ramach prac własnych uczelni byłem kierownikiem międzyklinicznego zespołu realizującego program pt.: „Próba oceny metod diagnostycznych stosowanych w monitorowaniu wyników leczenia chorych z rakiem jelita grubego", zarejestrowanego jako grant uczelniany.
Byłem również kierownikiem zespołu realizującego na zlecenie firmy farmaceutycznej program badawczy zatytułowany: "A Phase II, placebo-controlled, double-blind, randomised, parallel group, multicentre study to evaluate the efficacy and safety of three doses of Lanreotide (s.c.) as an adjuvant to variceal eradication by endoscopic band ligation for the prevention of re-bleeding from oesophageal varices in patients with portal hypertension secondary to liver cirrhosis."
Dorobek zawodowy
W okresie od habilitacji brałem czynny udział w licznych spotkaniach naukowych. W okresie tych 5 lat byłem przewodniczącym sesji w trakcie 5 międzynarodowych zjazdów naukowych. Jako członek zespołu tłumaczy pod redakcją prof. W. Rowińskiego, brałem udział w tłumaczeniu (3 rozdziały) dwóch tomów podręcznika do chirurgii „Essentials of General Surgery".
W roku 1999 byłem jednym z członków założycieli Dolnośląskiej Grupy Endoskopowej. Od tego czasu jestem również członkiem jej zarządu i biorę czynny udział w jego pracach związanych z organizacją posiedzeń szkoleniowo-naukowych.
Od początku 2000 roku zostałem zaszczycony propozycją objęcia funkcji członka Komitetu Naukowego kwartalnika "Polska Medycyna Rodzinna". Funkcję tę pełnię do chwili obecnej.
Dzięki nawiązaniu licznych kontaktów międzynarodowych, oraz współpracy z Kliniką Torakochirurgii AM we Wrocławiu, w 1999 roku powierzono mi misję zorganizowania we Wrocławiu w maju 2000 roku, 8 Międzynarodowego Kongresu Torakochirurgii. Mimo znanych wszystkim trudności, związanych między innymi, z trudnościami w zdobyciu środków finansowych i zapewnieniu odpowiedniego poziomu naukowego, kongres ten cieszył się dużym powodzeniem i w opinii jego uczestników zakończył się sukcesem zarówno organizacyjnym jak i naukowym. W obradach brali udział liczni naukowcy reprezentujący 8 europejskich państw.
Kolejnym zjazdem w którym brałem czynny udział organizacyjny było IX Sympozjum Sekcji Videochirurgii TChP "Endo 2000" odbywające się we Wrocławiu we wrześniu 2000 roku. W trakcie obrad tego zjazdu pełniłem funkcję moderatora, prowadzonych na żywo warsztatów endoskopowych, z udziałem specjalistów z czołowych ośrodków europejskich.
Również we wrześniu 2000 roku byłem przewodniczącym dwóch sesji naukowych, odbywającego się we Wrocławiu, I Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
Byłem członkiem Komitetu Organizacyjnego obchodów 50-lecia Akademii Medycznej we Wrocławiu. W ramach tych zajęć odpowiadałem za organizację mszy z udziałem studentów i władz Uczelni oraz uroczysty obiad dla VIP-ów w Oratorium Marianum.
Byłem członkiem Komitetu Organizacyjnego I Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny i Chirurgii Ambulatoryjnej, który odbył się we Wrocławiu w dniach 8-9 listopada 2002 roku.
Działalność dydaktyczno-zawodowa
W ramach swojej działalności dydaktyczno-zawodowej opracowałem recenzję pracy magisterskiej, recenzję pracy doktorskiej. Siedmiokrotnie byłem członkiem komisji do przeprowadzenia doktoratu. Pełniłem też funkcję egzaminatora w kolejnym doktoracie. Byłem również trzykrotnie egzaminatorem na egzaminie praktycznym w ramach specjalizacji II0 z chirurgii ogólnej. Czterokrotnie byłem członkiem komisji do przeprowadzenia habilitacji.
W latach 1986 - 1998 byłem członkiem, obradującej przed każdą sesją egzaminacyjną, komisji weryfikującej ogólnopolski test specjalizacyjny na II stopień z chirurgii ogólnej.
W 1999 roku byłem wykładowcą, w trakcie międzynarodowego kursu w ramach programu ERASMUS. Był to Erasmus Intensive Course on Oncology (część I). W 2000 roku, w ramach drugiej części Erasmus Intensive Course on Oncology, jako członek Komitetu Naukowego przygotowującego ten kurs, opracowałem 10 recenzji dotyczących przygotowanych do wygłoszenia w trakcie zajęć wykładów.
W kadencjach 1997 - 1999, 1999 - 2002 oraz 2002 - 2005 byłem członkiem Senackiej Komisji Dydaktyki i Wychowania. Od roku 2000 - 2010 byłem członkiem Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. W kadencji 1999 - 2002 oraz 2002 - 2005 byłem członkiem Senackiej Komisji Arbitrażowej. W kadencji 1999 - 2002 byłem członkiem Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów. W kadencji 2002 - 2005 byłem członkiem Rektorskiego Zespołu do Spraw Szkolenia Podyplomowego.
W latach 2000, 2001 i 2002 wchodziłem w skład Komisji Egzaminacyjnej, przeprowadzającej pod kierownictwem prof. dr hab. A. Nowaka, egzamin specjalizacyjny z gastroenterologii w zakresie panendoskopii.
Od marca 2001 roku pełnię funkcję pełnomocnika JM Rektora do spraw organizacji w studiów medycznych w języku angielskim. Studia te zostały uruchomione, po licznych przygotowaniach, w październiku 2002.
Od września 2002 roku zostało mi powierzone pełnienie funkcji kierownika studiów doktoranckich w Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Od siedmiu lat biorę udział w programie szkolenia lekarzy rodzinnych koordynowanym przez Zakład Medycyny Rodzinnej Akademii Medycznej we Wrocławiu. W tym czasie w ramach spotkań szkoleniowych wygłosiłem 21 wykładów dotyczących problematyki związanej z wykorzystaniem badań endoskopowych, schorzeniami chirurgicznymi, chorobą wrzodową oraz wczesną diagnostyką nowotworów w praktyce lekarzy rodzinnych.
W prowadzonej przez mnie Pracowni Endoskopowej wyszkoliłem: 3 lekarzy w zakresie zabiegowej gastroskopii, 3 w zakresie kolonoskopii, 2 w zakresie sigmoidoskopii, jednego w bronchoskopii oraz jednego w zakresie diagnostycznej gastroskopii.