Ludzie Witelonki
prof. dr. hab. n. med. Jerzy Kołodziej
Prof. dr hab. n.med. Jerzy Kołodziej, urodził się 7 września 1942 r., we Lwowie. We Wrocławiu ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w 1967 r. W 1969r. rozpoczął pracę we Wrocławskiej Akademii Medycznej, początkowo w II Klinice Chirurgicznej, kierowanej przez prof. dr. hab. Wiktora Brossa, a następnie od chwili utworzenia w Katedrze i Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej, kierowanej przez prof. dr. hab. Eugeniusza Rogalskiego.
Kieruje Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej w latach od 1983 r. do 2012 r.
W 1997r.,po konkursie, obejmuje kierownictwo Zakładu Chirurgii Eksperymentalnej i Badania Biomateriałów. W 1995 r., po konkursie, obejmuje stanowisko ordynatora Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc do 2012 r. W 1998 r. łączy Oddział i Klinikę tworząc Wrocławski Ośrodek Torakochirurgii i obejmuje jego kierownictwo.
Od 2008 r. przez 5 lat pracuje na Wydziale Sportu Turystyki i Rehabilitacji Politechniki Opolskiej, a od 2016 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy.
W Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu przeszedł wszystkie etapy od asystenta do profesora tytularnego (nominacja 1991r.) i stanowiska profesora zwyczajnego (1998 r.).
Pod jego kierownictwem została przeprowadzona jedna rozprawa habilitacyjna, 18 lekarzy uzyskało tytuł doktora nauk medycznych, blisko 200 tytuły licencjackie i magisterskie. Specjalizację I stopnia z zakresu chirurgii ogólnej uzyskało 6 lekarzy, a 4 II stopnia, 10 lekarzy uzyskało specjalizację z torakochirurgii.
Członek Komitetu redakcyjnego „Polimery w Medycynie", komitetu naukowego „Medycyna Rodzinna"(nadal), Kardiochirugia i torakochirugia Polska (obecnie z-ca redaktora naczelnego), "Sepsis", "Pulmonologia Info", Medycyna Praktyczna Chirurgia"(nadal), The Journal of Pulmonology and Related Research", "Science and Society" OSOZ Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (nadal).
Ponadto działał w Komisji Badan Naukowych, Komisji ds. Restrukturyzacji Szpitali Klinicznych, Normalizacyjnej Komisji Problemowej ds. Materiałów Medycznych i Biomateriałów, w Poselskim Zespole ds., Inwestycji w Służbie Zdrowia, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przy Ministrze Zdrowia, Kolegium Chirurgii Klatki Piersiowej Komitetu Edukacji Podyplomowej przy Ministrze Zdrowia, Radzie Społecznej Szpitali, Komisji przy Ministrze Zdrowia ds. Rezydentów (nadal).
Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1973 r. na podstawie rozprawy p.t.: „Reometryczna ocena zespoleń tętniczo-żylnych", a doktora habilitowanego w 1983 r. na podstawie rozprawy „Badania doświadczalne nad rekonstrukcja sródpiersiowego odcinka tchawicy".
Trzykrotnie jako stypendysta odbywał staże w USA ,w latach 1980/81 w Texas Tech Uniwersity, w 1988 r. w Uniwersytetach Chicago, Harrisburgu, Hershey i Nowym Jorku, a w 1998 r. w Sloan Cattering Center w Nowym Jorku, Uniwersity of Chicago oraz Floryda Uniwersity. W 1994 r. odbywał staże w ramach stypendium DAAD w Heidelbergu i Berlinie. Ponadto na krótkoterminowych pobytach zapoznał się z działalnością klinik w Austrii, Danii, Francji, Włoch i Grecji.
Wieloletni członek towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, Sekcji Onkologicznej Towarzystwa Chirurgów Polskich, Sekcja Chirurgii Klatki Piersiowej, Serca i Naczyń TChP, Polskiego Towarzystwa Ftizjopulmonologicznego, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Polskiego Towarzystwa Kardio- i Torakochirurgów (członek założyciel i prezes), European Respiratory Society, European Society of Thoracic Surgeon, Polskiego Towarzystwa Medycyny i Chirurgii Ambulatoryjnej (założyciel i prezes), Polskiego Towarzystwa Naukowego, European Academy of Science, Arts and Humanites, Akademickiego Związku Sportowego (prezes zarządu środowiskowego, członek zarządu głównego), Klubu Torakochirurgów Polskich (prezes).
Wygłosił kilkaset doniesień i referatów na zjazdach, kongresach i sympozjach naukowych krajowych i zagranicznych. Recenzował prace licencjackie, magisterskie, doktorskie i habilitacyjne. Członek Zespołu Koordynacyjnego oraz kierownik Regionalnego Zespołu Badawczego w ramach Centralnego Problemu Badawczo-Rozwojowego Zwalczania Chorób Nowotworowych. Prowadził badania w ramach programów „Onkologia", "Patofizjologia układu oddechowego", "Medycyna pracy i choroby zawodowe" oraz międzynarodowego programu badawczego w ramach grupy Wyszechradzkiej.
Głównymi kierunkami zainteresowań jest chirurgia klatki piersiowej, rak płuca i choroby układu oddechowego. Dorobek naukowy w postaci prac, doniesień naukowych rozdziałów w podręcznikach, referatów, komunikatów i ekspertyz liczy 431 pozycji. Pod jego redakcja wydano 4 podręczniki. Jest współautorem 2 rozdziałów w podręcznikach wydanych prze Springer-Verlag i rozdziałów w 11 podręcznikach polskich. "Chirurgia" pod redakcja W.Noszczyka w której pisał dział torakochirurgia otrzymała główna nagrodę za najlepszą książkę akademicką. W tym roku (2021) ukazał się podręcznik „Podstawy chirurgii....."pod redakcją J.Szmidta i J.Kuzdzala, w którym jest współautorem dwóch rozdziałów.
Za działalność dydaktyczno-organizacyjną i naukowa był wielokrotnie nagradzany nagrodami Ministra Zdrowia i Rektora. Odznaczony Krzyżem Oficerskim, Kawalerskim i Złotą Odznaką za zasługi w Służbie Zdrowia oraz Złotą Honorową odznaką „Academia Medica Wratislaviensis" i innymi.
Wrocław, 2021 r.