Ludzie Witelonki
prof. dr hab. inż. Ryszard Kazimierz Pisarski
Ryszard Kazimierz Pisarski - profesor doktor habilitowany inżynier - wybitny polski zootechnik, specjalizujący się w żywieniu zwierząt. Nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy.
Urodził się 6. maja 1952 roku w Czechowicach-Dziedzicach, w województwie katowickim. Tam ukończył szkołę podstawową i rozpoczął naukę w liceum ogólnokształcącym. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, w 1971 roku. W tym samym roku został studentem ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Studia ukończył w roku 1976 z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując z wyróżnieniem tytuł magistra inżyniera zootechnika.
Przez ostatnie 3 lata studiów był stypendystą Polskiej Akademii Nauk. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni w Instytucie Żywienia Zwierząt i Bromatologii na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, na etacie naukowo-dydaktycznym. Po odbyciu stażu awansował na stanowisko asystenta.
W styczniu 1978 roku został zatrudniony na stanowisku starszego asystenta, na którym pozostawał do roku 1982. Po obronie pracy doktorskiej - awansował na stanowisko adiunkta. W roku 1991 opublikował rozprawę habilitacyjną, a 9. kwietnia następnego roku pomyślnie przeprowadził kolokwium. Rada Wydziału Zootechnicznego Akademii Rolniczej w Lublinie nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie zootechniki o specjalności żywienie zwierząt na podstawie rozprawy nt. „Wpływ natłuszczonych mieszanek zawierających jęczmień i/lub pszenicę zamiast kukurydzy na wyniki odchowu kurcząt brojlerów". Pierwszego stycznia 1996 roku uchwałą Senatu Akademii Rolniczej w Lublinie powołany został na stanowisko profesora nadzwyczajnego.
W roku 1999 prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski nadał Ryszardowi K. Pisarskiemu tytuł naukowy profesora nauk rolniczych.
Od roku 1977 Ryszard Kazimierz Pisarski pracował w zespole kierowanym przez prof. dra hab. Stanisława Wójcika. Rozpoczął tu badania nad żywieniem drobiu. Badania dotyczące gospodarki mineralnej kontynuował w Pennsylvania State University, w którym na przełomie lat 1981 i 1982 uzyskał stypendium naukowe International Research & Exchanges Board. Pracując pod kierunkiem prof. Rolanda M. Leacha.
Efektem jego działalności badawczej jest ponad 250 prac, z czego 83 to prace oryginalne, 45 doniesienia konferencyjne, 13 artykuły popularno-naukowe, 27 opracowania nieopublikowane i współautorem 7 książek, a także 77 to ekspertyzy i recenzje.
Od roku 1976 prowadził zajęcia dydaktyczne z zakresu żywienia zwierząt, paszoznawstwa oraz biochemii i fizjologii trawienia. Zajęcia prowadził na kilku wydziałach: zootechnicznym, rolniczym i weterynaryjnym. Przez 8 lat pracował także w Punkcie Konsultacyjnym AR w Kielcach. Pod jego kierunkiem powstało ponad 80 prac licencjackich, 60 prac magisterskich, dotyczących problematyki zarówno ściśle zootechnicznej, jak i ekologicznej. Jedna z nich, zgłoszona do konkursu organizowanego przez SITR, zdobyła drugą nagrodę.
Ryszard Kazimierz Pisarski był promotorem trzech doktoratów. Miedzy innymi był opiekunem naukowym mgr. Mirosława Zięby, słuchacza studiów doktoranckich na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, który pod jego kierunkiem prowadził badania dotyczące wpływu wybranych ziół (odpadów poprodukcyjnych Herbapolu o pełnej wartości biologicznej) na wyniki odchowu i wskaźniki dobrostanu kurcząt brojlerów. Recenzował 4 rozprawy doktorskie, dwie habilitacyjne i 4 postępowania o nadanie tytułu naukowego profesora.
W latach 1993 - 1996 pełniłem funkcję prodziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt ds. Studiów Zaocznych i Kierunku Ochrona Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jako prodziekan reprezentował Uczelnię na Kongresie: „Modern Agriculture and the Environment" w Izraelu, w 1994 roku.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, Polskiego Oddziału World's Poultry Science Association i Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.
W okresie od października 2007 roku do marca 2015 roku oraz od września 2015 roku do sierpnia 2020 roku prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski pełnił funkcję Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.
W tym czasie zmieniła się struktura organizacyjna legnickiej Uczelni na typowo akademicką. Zakończono rewitalizację budynku przy ul. Mickiewicza 10 uruchamiając w nim Dom Studenta. Otwarto Ośrodek Projektów i Edukacji, który dysponuje nie tylko nowoczesnymi pracowniami i laboratoriami ale także działa tu Centrum Socjoterapii przeznaczone do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży oraz grup wsparcia dla rodziców dzieci z zaburzeniami zachowań z terenu Legnicy i okolic.
Działalność prof. dr hab. inż. Ryszarda. K. Pisarskiego związana była przede wszystkim z pracą w charakterze Rektora w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy.
Profesor Ryszard K. Pisarski był osobiście zaangażowany w powołanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, co umożliwiło dojrzalszej części społeczeństwa legnickiego uczestniczenie w życiu miasta poprzez poszerzanie swoich horyzontów, ale także aktywne spędzanie czasu.
Za sprawą prof. dr hab. inż. Ryszarda K. Pisarskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy wspólnie z legnickimi instytucjami edukacyjnymi, organizacjami społeczno-gospodarczymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego nadal organizuje olimpiady tematyczne dla uczniów szkół różnych poziomów, imprezy sportowe i kulturalne. Są to np. Olimpiada Geograficzna, Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiada Historyczna na szczeblu miejskim i regionalnym, Jaworskie Koncerty Pokoju, Witelon Music Night, Legnicki Festiwal Srebra i liczne akcje charytatywne.
W uznaniu zasług prof. dr hab. Ryszard Kazimierz Pisarski był wielokrotnie honorowany nagrodami JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odznaczony Honorową Odznaką UP w Lublinie, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi, tytułem honorowym Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, Medalem „Przyjaciel Dziecka" Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, tytułem honorowym I stopnia „Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy" i tytułem „Honoris Causa-Honoris Gratia", przyznanym przez PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu w uznaniu zasług dla środowiska publicznych uczelni zawodowych.